بلاگ

6 دانستنی جالب در مورد ساعت ها

هر وسیله ی کاربردی، هر شی مفید و هر چیزی که در جهان امروز و فردا برای ما به درد بخور است برای خود حکایت ها و دانستنی های جالب و حتی شگفت آوری دارد. این جا دنیای زیبای ساعت هاست و ما با بروزترین و بهترین ساعت های روز دنیا در خدمت شما هستیم. سوالی که از شما می توانیم بپرسیم این است: در مورد ساعت و حکایت های آن چه قدر می دانید؟ چه میزان از دانسته های خود درمورد ساعت ها مطمئن هستید؟ در این مقاله ما به بسیاری از سوالات و اطلاعات جالب درمورد ساعت ها دست یافته و این دانسته ها را برای شما در این مطلب قرار دادیم. پس با لاولی واچ همراه باشید تا به دانستنی جالب در مورد ساعت ‌ها دست پیدا کنید…

ساعت، یک اثر از تلفیق کاربرد، علم، زیبایی و هنر است که از گذشته تا کنون دائما ما را همراهی کرده است! ساعت، در هر لحظه از زندگی ما جا دارد، یکی از اشیایی است که در پیشرفت ها نقش داشته و از شیک بودن تا تخیلی بودن آن در فیلم ها استفاده شده است. ساعت حاصل تحقیق و توسعه هزار ساله بشر است.

ما به عنوان تیم لاولی واچ، اطلاعات و دانستنی جالب در مورد دوستان وقت شناس خود را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

این دانستنی های جالب عبارت هستند از:

 

1. اولین ساعت مچی در میان ساعت ها کدام بود؟

امروزه وقتی به دنیای مد بانوان و آقایان به صورت جداگانه توجه می کنیم این دنیا شامل لباس، آرایش و  اکسسوری است. خانم ها اکسسوری های زیادی دارند، مثل گردنبد، دستبند، انگشتر و ساعت بوده و هرکدام به نوبه خود می توانند باعث تکمیل و بهتر و برتر شدن استایل بانوان شوند اما تعداد این اکسسوری ها برای آقایان محدودتر از خانم ها است. برخلاف اینکه امروزه ساعت مچی مهم ترین اکسسوری و وسیله زینتی برای آقایان است در گذشته برای اولین بار برای بانوان طراحی و ساخته شد. قبل از جنگ جهانی اول تمامی مردان از ساعت های جیبی برای دنبال کردن ساعت استفاده می کردند، خانم ها استفاده ای از این نوع ساعت ها نداشتند و در این حالت ساعت های مچی برای استفاده بانوان و برای دستان ظریف آن ها طراحی شد. در مورد اینکه اولین ساعت مچی برای که بود و چه کسی از آن استفاده کرد دو روایت جدا وجود دارد. برخی می گویند، اولین ساعت مچی در سال 1868 میلادی به وسیله شرکت پاتک فیلیپ برای همسر مشاور امپراطور مجارستان تولید شد. برخی نیز معتقدند که اولین ساعت مچی برای خواهر ناپلئون در سال 1810 میلادی تولید شده است. اگر چه معلوم نیست اولین ساعت مچی برای کدام لِیدی بوده است اما این موضوع مشخص است که در ابتدا ساعت مچی برای بانوان تولید شده است.

 

2. ساعتی که بیشترین قطعه در دنیا را دارد کدام است؟

ساعت ها چه دیجیتال، چه آنالوگ مکانیکی یا کوآرتز باشند هر یک برای خود قطعات پیچیده و دقیقی دارند اما سوال جالب این است، کدام ساعت تولید شده در دنیا بیشترین قطعه را دارد. ساعت Patek philippe Caliber 89 پُرقطعه ترین ساعت جهان است. این ساعت در سال 1989 از طلای 18 عیار تولید شده است. این ساعت شامل 24 قطعه در بدنه، یک ترمومتر و یک شمای ستاره داشته و با این قطعات دارای 1728 جز جدا از هم است. این ساعت یک ساعت جیبی است نه ساعت مچی! تعداد 1728 جز جدا در یک ساعت واقعا بی نظیر است.

 

3. تاثیر صفحه لبخند زن ساعت ها چیست؟

حالا همگی فکر می کنید تاثیر صفحه لبخند زن یعنی چه؟ مگر ساعت چگونه می تواند لبخند بزند؟ اگر به ویترین مغازه های ساعت ها توجه کرده و به تنظیمات عقربه آن نگاهی بیاندازید می بینید که ساعت را روی 10:10 تنظیم کرده اند. فکر کنم مشتاق هستید که دلیل آن را بدانید! وقتی ساعت ها برای انتخاب مدل برای ساعت دوستان عرضه می شوند ساعت یا روی 10:10 و یا روی 01:50 تنظیم می گردد. دلیل این تنظیم شباهت این حالت به لبخند است. در واقع وقتی در نگاه اول به صفحه ساعت در این حالت توجه می کنیم انگار یک ایموجی لبخند می بینیم و انسان هر چه را ببیند از آن تاثیر می گیرد. این استراتژی باعث می شود تا مود شخص بالا رفته و نتیجه خرید مثبت شود.

 

4. اولین ساعتی که به فضا سفر کرد کدام بود؟

تا حالا در مورد اولین ها خیلی صحبت شده است. اولین زن خلبان که بود؟ اولین زن فضانورد کیست؟ اولین شخصی که به اورست صعود کرد که بود؟ اولین شخص ها در هر زمینه ای همواره مورد سوال قرار می گیرند! اما آیا تاکنون اولین ساعتی که به فضا رفته است را شنیده بودید؟

ساعت مچی‌ ای که فضانورد مشهور یوری گاگارین وقتی برای شرکت ووستوک وان فضانوردی می کرد در دست داشت و در 12 آوریل 1961 با آن به فضا رفت یک ساعت مسیریاب از برند پوبدا بود که به عنوان اولین ساعت به فضا رفته شناخته می شود. گاگارین در طول فضانوردی اش این ساعت را بر دست داشت و پس از بازگشت او از فضا دولت شوروی نام برند پوبدا را از پوبدا به پُلجت یعنی پرواز تغییر دادند.

اما واقعا این ساعت در نشان دادن زمان و مسیر چه دقتی داشت که از آن در فضا استفاده شده است. پس از استفاده آن در محیط فضا و فضانوردی، پس از بازگشت گاگارین ساعت دقیق تر بررسی شد. به کیفیت، استحکام و دقت نمایش ساعت برند پوبدا پی برده شد و صحت انتخاب این ساعت تایید گردید.

5. ارتباط ساعت مچی با مچ دست چپ چیست؟

قانون نوشته ای مبنی بر استفاده ساعت ها در مچ دست راست وجود ندارد. اما اینکه این قانون نانوشته و همه گیر برای استفاده ساعت در مچ دست چپ از کجا آمده است؟ اگر راستش را بخواهید منطق آن بسیار ساده است! بیشتر انسان های جهان راست دست هستند و بیشتر کارهای خود را با دست راست انجام می دهند و وقتی استفاده از ساعت رفته رفته محبوب تر شد مصرف کنندگان آن استفاده از ساعت را در دست چپ مناسب تر دانسته اند. دست راست کاربرد بیشتر و اساسی تری داشته و وقتی دست راست مشغول است کنترل تایم از دست چپ آسان تر خواهد بود.

از طرفی استفاده از ساعت در دستی که کمتر معرض کار است از شکستن، آسیب دیدن و خراب شدن احتمالی ساعت بیشتر جلوگیری می کند.  همین منطق در استفاده از ساعت های هوشمند نیز صدق می کند، و با دست مخالف نخواهید توانست با این ساعت ها به خوبی کار کنید. حتی برخی تولید کنندگان ساعت هوشمند برای کارآیی بیشتر ساعت، استفاده از آن در دست چپ را توصیه می کنند.

به عنوان مثال اندازه گیری ضربان قلب توسط ساعت هوشمند فقط در مچ دست چپ به درستی کار می کند.

 شاید مقاله “چگونه یک ساعت مچی شیک و با کیفیت بخریم؟ ” برای شما مفید باشد.

6. عجیب ترین آزمون استحکام ساعت کاسیو چه بود؟

در دنیای امروز برای تست استحکام یک ساعت روش های مختلفی وجود دارد. اما وقتی که به دهه 80 میلادی نگاهی بیاندازیم روال تست استحکام ساعت به شیوه مختلفی اتفاق می افتاد.

مهندس شرکت کاسیو، Kikuo lbe معتقد بود که شرکت باید به کمک مهندسین یک ساعت مستحکم تحت هر شرایطی تولید نماید یعنی کاسیو جی شوک! او درخواست آزمایش های متفاوتی در آن زمان و مطابق اتفاقات روزمره داشت که توسط شرکت رد شد. اما درنهایت او برای تست نمونه اول ساعت جی شوک کاسیو آن را از طبقه چهارم یک ساختمان پایین انداخت و به این روال استحکام ساعت ها را تست کرد که در زمان خود بسیار متفاوت بود.

در این پست دانستنی های بسیار متفاوتی از دنیای ساعت مچی را معرفی کرده و با پستی متفاوت از تمامی مقالات قبلی در خدمت شما بودیم. به امید علاقه مندی شما !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *